Jak poprawnie podłączyć i skonfigurować drukarkę?

Poradnik dla zaczynających przygodę z drukowaniem

Kupiłeś nową drukarkę – i co dalej? Dowiedz się, jak podłączyć i skonfigurować urządzenie w kilku prostych krokach. Nie jest to trudne i na pewno poradzisz sobie samodzielnie!

 

podłączenie drukarki

 

Zanim zaczniesz podłączać drukarkę – podstawowe wskazówki

Masz już upragnione urządzenie. Od dziś możesz drukować dokumenty, zdjęcia, dziecięce prace, pomoce naukowe… Jak powinny wyglądać dalsze kroki po wyjęciu sprzętu z pudełka?

 

Upewnij się, że:

  • Podłączasz drukarkę do sprzętu, który jest odpowiedni do tego typu urządzenia. Będzie to laptop lub komputer stacjonarny.
  • Masz zasilanie w gniazdku, aby drukarka mogła działać. 
  • Masz sterowniki niezbędne do podłączenia i skonfigurowania drukarki. Można pobrać je ze strony producenta. Kiedyś były dołączone do urządzenia na płycie, dziś się tego nie praktykuje, ponieważ wiele urządzeń nie ma już napędów na płyty. 
  • Dysponujesz kablem USB, jeśli drukarka ma być podłączona przewodowo. Kabel Ethernet i router będą potrzebne, jeśli korzystasz z drukarki sieciowej. W tym wypadku niezbędne jest również Wi-Fi. 
  • Ustawiłeś drukarkę na odpowiednim miejscu i usunąłeś opakowanie, folie, naklejki. Drukarka powinna stać w pomieszczeniu o stałej, pokojowej temperaturze. Nie może być narażona na przeciągi czy ciepłe powietrze z grzejnika.

 

Zastanawiasz się nadal, jaką drukarkę kupić? Sprawdź artykuł, w którym o tym pisaliśmy: Jak działa drukarka laserowa, a jak atramentowa? Różnice

 

Krok 1. Podłącz drukarkę do sieci elektrycznej i do komputera

Do podłączenia do prądu służy kabel, który dołączony jest do drukarki. Aby sparować drukarkę z komputerem, potrzebujesz kabla sieciowego lub połączenia bezprzewodowego.

 

Kabel ze złączami USB-A i USB 2.0 to najprostszy sposób na połączenie drukarki z komputerem. Jego wady to jednak to, że drukarka nie będzie widoczna w otoczeniu sieciowym, czyli np. w sieci firmowej. Możesz drukować tylko z tego komputera, który jest podpięty do drukarki.

 

Połączenie Wi-Fi umożliwia element sieciowy (czyli router). Takie rozwiązanie pozwala umieścić drukarkę w sieci. Jest też łatwe do wykonania dzięki prostym sterownikom, które udostępnia producent drukarki. Inne opcje bezprzewodowego podłączenia drukarki to direct Wi-Fi oraz Bluetooth. Upewnij się, czy wybrane przez Ciebie urządzenie oferuje takie opcje. Drukowanie z pomocą połączenia bezprzewodowego jest dziś najpopularniejszym rozwiązaniem.

 

Krok 2. Spróbuj zainstalować drukarkę automatycznie z pomocą systemu operacyjnego komputera

W wielu przypadkach Twój system operacyjny sam rozpozna drukarkę po jej podłączeniu i samodzielnie zainstaluje ją oraz ściągnie sterowniki. Jak to zrobić?

  • Kliknij menu Start lub wybierz logo systemu Windows na klawiaturze. 
  • W polu wyszukiwania wpisz „drukarki”, aby pasek wyszukiwania zaproponował Ci właściwy folder. Możesz też kliknąć ikonkę Ustawienia, przejść do Urządzeń, a następnie odnaleźć Drukarki i skanery. 
  • Kliknij komendę „Dodaj drukarkę” – komputer zacznie samodzielnie szukać podłączonej drukarki. 
  • Jeśli system znalazł Twoją drukarkę, kliknij „Dodaj urządzenie”,
  • Jeżeli system nie znalazł Twojej drukarki, kliknij komendę „Drukarki, której szukam, nie ma na liście”. Dodaj drukarkę ręcznie, korzystając z proponowanych przez system opcji. Jeśli to nie zadziała, spróbuj zainstalować urządzenie poprzez opcję Menedżer zadań w Panelu sterowania systemu Windows.

 

Krok 3. Zainstaluj sterowniki

Sterowniki są niezbędne, aby drukarka korzystała w pełni ze wszystkich swoich możliwości. Pobiera się je ze strony producenta sprzętu. Sprawdź, jaki model drukarki kupiłeś i ściągnij do niego sterowniki z odpowiedniej kategorii – każdy producent ma ją na swojej stronie www.

 

Zwróć uwagę, aby wybrane sterowniki były odpowiednie dla systemu operacyjnego w Twoim komputerze. Mogą się dzielić w zależności od wersji Windows 10 (64-bitowy albo 32-bitowy), Linux albo macOS. 

 

Instalację sterownika zaczyna się, uruchamiając pobrany program. Raz zainstalowane sterowniki będą się aktualizować automatycznie. Dzięki nim skonfigurujesz też drukarkę tak, aby działała w sposób, który jest Ci potrzebny. Odpowiednio ustawione oprogramowanie potrafi nawet samo zamawiać toner, kiedy obecny się kończy!

 

Krok 4. Wydrukuj stronę testową

Ostatni krok to wydrukowanie strony testowej. Dzięki temu upewnisz się, że drukarka działa prawidłowo i jest ustawiona w sposób dla Ciebie optymalny. Im nowocześniejszy sprzęt, tym ma więcej różnych opcji. Wiele z nich pozwala oszczędzić toner oraz prąd – zdecydowanie warto się z nimi zapoznać. 

 

Jak włożyć wkłady do drukarki? 

Ostatnia rada dotyczy tego, w jaki sposób umieścić kartridże w drukarce. Najczęściej z przyczyn bezpieczeństwa nie są one na czas transportu wkładane do drukarki. Musisz to zrobić samodzielnie.

 

Jak się tym zająć? To bardzo proste. Wyjmij kartridż z opakowania i upewnij się, że wkład nie jest uszkodzony. Nie powinien się z niego sypać żaden proszek. Nie może być też zanieczyszczony tuszem. Lekko potrząśnij wkładem, trzymając go poziomo. Usuń elementy, które zabezpieczają wkład.

 

Teraz otwórz drukarkę, włóż wkład i zamknij pokrywę. Dokładne postępowanie zależy od modelu drukarki, ale każdy producent dostarcza swoje urządzenie z prostą obrazkową instrukcją, która Ci pomoże.

 

Zobacz też świetne zamienniki tonerów i tuszy w naszym sklepie Black Point. 

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >